Jesienne spotkanie z literaturą 2014 r.- „Propozycje literatury dla dzieci i młodzieży”.

27 listopada 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Orzeszu  odbyło się kolejne spotkanie autorskie z cyklu „spotkań z literaturą”. Tym razem z polonistką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Orzeszu, dr Joanną Orlik – Wypiór. W spotkaniu wzięły udział 42 osoby, w tym dzieci, młodzież oraz dorośli.

Wykład polonistki, poprzedzony został interesującym występem młodzieży z Zespołu Szkół w Orzeszu, która zaprezentowała swoje zdolności recytatorskie. I tak uczniowie przypomnieli nam znane utwory Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima.

Po zakończonym występie gimnazjalistów, Pani Joanna Orlik – Wypiór przedstawiała w formie prezentacji multimedialnej swój wykład na temat polecanych pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży. Dowiedzieliśmy się, jakie książki czytali w poprzednich epokach literackich.

Prowadząca przedstawiła wyniki swoich samodzielnych badań, które oparte zostały na ankietach przeprowadzonych wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

W tracie wykładu polonistka wskazała literaturę, którą warto polecić młodszym czytelnikom. Swoje wnioski oparła na wynikach wspomnianej ankiety, rozmowach z uczniami oraz swojej wiedzy i subiektywnej opinii. I tak - po spotkaniu - dzieciom i młodzieży polecilibyśmy między innymi serię Oksa Pollock, Niezgodną, Heartland czy Magiczne drzewo. Nie zapominając o klasyce literatury zachęcimy do przeczytania Ani z Zielonego Wzgórza,  Tomka w krainie kangurów oraz pozostałych przygód Tomka Wilmowskiego.
       Pani doktor mówiła o bohaterach polecanych książek, opowiadała, czym sugerują się uczniowie przy wyborze lektury, a także podpowiedziała w jaki sposób można zachęcić młodego czytelnika do przeczytania danej pozycji książkowej, wymieniając jej wartości. Odpowiadała również na pytania zadawane przez gości zgromadzonych na spotkaniu.

Po interesującym wykładzie, goście zaproszeni zostali na poczęstunek. Na koniec prowadząca dokonała pamiątkowego wpisu do kroniki bibliotecznej.
Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci.