MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ORZESZU

Dyrektor: mgr Łucja Hajduk

 

Biblioteka w Orzeszu istnieje od 1948 roku.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Orzeszu jest najstarszą instytucją kulturalną działającą w mieście.

W swoich zbiorach posiada 70 tyś. książek i zbiorów audiowizualnych.

Pierwszą siedzibą biblioteki były pomieszczenia w budynku obecnego magistratu.

Od 1959 roku placówka mieściła się w prywatnym lokalu u pana Tabackiego.

W 1992 roku bibliotekę przeniesiono do lokalu spółdzielczego przy ul. Rynek 2a.

Obecna lokalizacja Biblioteki Centralnej to budynek przy ul. św. Wawrzyńca 23.

Biblioteka gromadzi, opracowuje, udostępniania zbiory biblioteczne, a także prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną.

Od kilku lat przechowuje Dokumenty Życia Społecznego, dzięki którym rejestruje wszystkie informacje dotyczące naszego miasta i regionu.

Biblioteka w Orzeszu składa się z placówki centralnej oraz sześć filii bibliotecznych działających w dzielnicach miasta.

Instytucja zajmuje się licznymi działaniami kulturalno-oświatowymi. Organizuje wystawy, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie.

Z myślą o najmłodszych czytelnikach założyliśmy Akademię Kubusia Puchatka, do której zapraszamy maluchy w wieku od 2 do 5 lat ( zajęcia w każda środę w godzinach 10.00 – 12.00), a dla starszych dzieci organizujemy Urodziny Kubusia Puchatka, Noc z Andersenem oraz bierzemy udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Dorośli czytelnicy naszej biblioteki również mogą znaleźć cos dla siebie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Orzeszu  zaprasza wszystkich dorosłych czytelników na autorskie spotkania, które odbywają się wiosną i jesienią każdego roku.

Corocznie wieczorową pora spotykamy się z naszymi czytelnikami podczas Nocy bibliotek, a w cieplejsze dni łączymy czytelnicze zamiłowania ze sportowym duchem, w trakcie akcji „Odjazdowy bibliotekarz”

Dbając o naszą bibliotekę i czytelników w 2009 roku przystąpiliśmy do Programu Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń.